دیده بان آزار

آزارهای مجازی کار روزنامه‌نگاران زن را دشوار کرده است

ابزاری تازه برای حمایت از زنان خبرنگار مقابل خشونت آنلاین

برای اغلب زنان خبرنگاری که این روزها مشغول کار حرفه‌ای خبر هستند، متاسفانه مزاحمت‌های مجازی عادی شده است. نزدیک به سه چهارم از ۷۱۴ زنی که به یک نظرسنجی جهانی یونسکو و آی جی نت پاسخ دادند، گفته‌اند که در فضای مجازی حرفه‌ای گرفتار این مشکل فزاینده‌اند. 

این نظرسنجی به طور مشترک از سوی یونسکو و مرکز بین‌المللی خبرنگاران انجام شده است و علاوه بر آن شامل ۱۸۲ گفت‌وگو با خبرنگاران و کارشناسان رسانه در سراسر جهان است. زنان خبرنگار می‌گویند کارشان در کنار آزارهای مجازی برایشان بسیار دشوار شده است و به سلامت روان آنها صدمه زده و سبب شده که نگران سلامت و امنیت جسمی خود و خانواده شان نیز باشند. 

کارول کادوالادر، یک کارشناس بریتانیایی حرفه‌ای رسانه، می‌گوید که برای مردان انجام این کار و مواجهه با عواقب و عوارض آن دشوار نیست اما برای زنان وضع به طور فاحشی فرق می‌کند. 

 

بیشتر بخوانید:

 «او بلندپروازی من را از بین برد»
 «چند می‌دهی تا همراهت مصاحبه کنم؟»

 

خود کادوالادر نیز از زمان تحقیق خود روی پرونده فیس بوک - کمبریج - آنالیتیکا به چهره شناخته شده و بحث‌انگیزی بدل شده و مرتب با مزاحمت‌های مجازی مواجه است. حتی اعضای محافظه‌کار پارلمان بریتانیا نیز در میان سیاستگران و دیگر مخاطبان مزاحم او هستند.با حمایت صحیح از سوی افراد مناسب مشکل مزاحمت و خشونت آنلاین برای زنان حرفه‌ای خبرنگار امروزی نباید مطرح باشد. 

Online Violence Response Hub یا مرکز پاسخ آنلاین که در ماه ژوییه از سوی مرکز بین‌المللی خبرنگاران و بنیاد زنان در رسانه‌ها ایجاد و فعال شده است، نمونه‌ای از این نوع حمایت‌هاست. این حمایت به شکل اپلکیشنی است که گروهی از بیش از چهل بنیاد رسانه‌ای و خبری در ایجاد و فعالیت آن نقش داشته‌اند.

 

اطلاعاتی پیرامون اپلیکیشن حمایت از زنان برابر خشونت آنلاین

مدیر بخش پژوهش رسانه‌ای مرکز بین‌المللی خبرنگاران، دکتر جولی پوزتی، می‌گوید وقتی تحت حمله یا آزار واقع می‌شوید، منابعتان چنان محدود است که کار پذیرش مسئولیت مراقبت و دفاع از خودتان نیز بار سنگینی به وظایفی که دارید می‌افزاید در نتیجه به کمک حرفه‌ای نیاز دارید و حمایت در این شرایط، اهمیت بسیاری دارد.

کار این اپلکیشن کاستن از بار خبرنگاران است. این اپلیکیشن حاوی مطالبی رایگان است که از سوی نهادهای گوناگون رسانه‌ای در اختیار زنان خبرنگار گذاشته می‌شود؛  Committee to Protect Journalists و  ACOS Alliance و  ICFJ و  PEN America  وFree Press Unlimited (کمیته حفاظت از خبرنگاران، اتحاد ای سی او اس، مرکز بین‌المللی خبرنگاران، انجمن پن آمریکا و بنیاد رسانه‌های آزاد نامحدود)، در ایجاد و فعال کردن این منبع و در اختیار گذاردن آن نقش داشته‌اند و با یکدیگر همکاری کرده‌اند.

بسیاری از منابع و محتوای این اپلیکیشن به زبان‌های دیگر هم موجودند که از جمله آنها عربی و اسپانیایی است. همه‌گیر بودن و جهان شمول بودن این مشکل، سبب آن شده که بنیانگذاران این منبع، در پی تغییر و تحول، روزآمد کردن، بهبود و تقویت پیوسته آن باشند و آن را به شماری زبان دیگر نیز منتشر کنند و در اختیار خبرنگاران قرار دهند.

 

منبع:‌ سایت شبکه بین‌المللی خبرنگاران