دیدبان آزار

آزارهای مجازی کار روزنامه‌نگاران زن را دشوار کرده است

ابزاری تازه برای حمایت از زنان خبرنگار در مقابل خشونت آنلاین

برای اغلب زنان خبرنگاری که این روزها مشغول کار حرفه‌ای خبر هستند، متاسفانه مزاحمت‌های مجازی عادی شده است. نزدیک به سه چهارم از ۷۱۴ زنی که به یک نظرسنجی جهانی یونسکو و آی جی نت پاسخ دادند، گفته‌اند که در فضای مجازی حرفه‌ای گرفتار این مشکل فزاینده‌اند. 

این نظرسنجی به طور مشترک از سوی یونسکو و مرکز بین‌المللی خبرنگاران انجام شده است و علاوه بر آن شامل ۱۸۲ گفت‌وگو با خبرنگاران و کارشناسان رسانه در سراسر جهان است. زنان خبرنگار می‌گویند کارشان در کنار آزارهای مجازی برایشان بسیار دشوار شده است و به سلامت روان آنها صدمه زده و سبب شده که نگران سلامت و امنیت جسمی خود و خانواده شان نیز باشند. 

کارول کادوالادر، یک کارشناس بریتانیایی حرفه‌ای رسانه، می‌گوید که برای مردان انجام این کار و مواجهه با عواقب و عوارض آن دشوار نیست اما برای زنان وضع به طور فاحشی فرق می‌کند. 

 

بیشتر بخوانید:

 «او بلندپروازی من را از بین برد»
 «چند می‌دهی تا همراهت مصاحبه کنم؟»

 

خود کادوالادر نیز از زمان تحقیق خود روی پرونده فیس بوک - کمبریج - آنالیتیکا به چهره شناخته شده و بحث‌انگیزی بدل شده و مرتب با مزاحمت‌های مجازی مواجه است. حتی اعضای محافظه‌کار پارلمان بریتانیا نیز در میان سیاستگران و دیگر مخاطبان مزاحم او هستند.با حمایت صحیح از سوی افراد مناسب مشکل مزاحمت و خشونت آنلاین برای زنان حرفه‌ای خبرنگار امروزی نباید مطرح باشد. 

Online Violence Response Hub یا مرکز پاسخ آنلاین که در ماه ژوییه از سوی مرکز بین‌المللی خبرنگاران و بنیاد زنان در رسانه‌ها ایجاد و فعال شده است، نمونه‌ای از این نوع حمایت‌هاست. این حمایت به شکل اپلکیشنی است که گروهی از بیش از چهل بنیاد رسانه‌ای و خبری در ایجاد و فعالیت آن نقش داشته‌اند.

 

اطلاعاتی پیرامون اپلیکیشن حمایت از زنان برابر خشونت آنلاین

مدیر بخش پژوهش رسانه‌ای مرکز بین‌المللی خبرنگاران، دکتر جولی پوزتی، می‌گوید وقتی تحت حمله یا آزار واقع می‌شوید، منابعتان چنان محدود است که کار پذیرش مسئولیت مراقبت و دفاع از خودتان نیز بار سنگینی به وظایفی که دارید می‌افزاید در نتیجه به کمک حرفه‌ای نیاز دارید و حمایت در این شرایط، اهمیت بسیاری دارد.

کار این اپلکیشن کاستن از بار خبرنگاران است. این اپلیکیشن حاوی مطالبی رایگان است که از سوی نهادهای گوناگون رسانه‌ای در اختیار زنان خبرنگار گذاشته می‌شود؛  Committee to Protect Journalists و  ACOS Alliance و  ICFJ و  PEN America  وFree Press Unlimited (کمیته حفاظت از خبرنگاران، اتحاد ای سی او اس، مرکز بین‌المللی خبرنگاران، انجمن پن آمریکا و بنیاد رسانه‌های آزاد نامحدود)، در ایجاد و فعال کردن این منبع و در اختیار گذاردن آن نقش داشته‌اند و با یکدیگر همکاری کرده‌اند.

بسیاری از منابع و محتوای این اپلیکیشن به زبان‌های دیگر هم موجودند که از جمله آنها عربی و اسپانیایی است. همه‌گیر بودن و جهان شمول بودن این مشکل، سبب آن شده که بنیانگذاران این منبع، در پی تغییر و تحول، روزآمد کردن، بهبود و تقویت پیوسته آن باشند و آن را به شماری زبان دیگر نیز منتشر کنند و در اختیار خبرنگاران قرار دهند.

آنچه در پی می‌آید، چکیده‌ای است از شیوه‌های استفاده از این اپلیکیشن برای گروه های گوناگون:

 

برای خبرنگاران

یک دگمه به رنگ نارنجی برای مواقع اضطراری یا غیراضطراری برای خبرنگاران وجود دارد که می‌توانند هنگام خطر از آن استفاده کنند. گزینه‌های گوناگونی زیر دگمه نارنجی وجود دارد که از آنها برای اطلاع دادن از وضعیتتان می‌توانید استفاده کنید تا به کسانی که قدرت کمک کردن دارند، برای کمک خبر بدهد. 

این گزینه‌ها می تواند شامل آزار آنلاین، مزاحمت فیزیکی، گم شدن یا گرفتار شدن در نقطه‌ای خاص، یا حتی آگاهی از نکات حرفه‌ای برای انجام کار باشد‌ (برای مواردی که اضطرای نیست.) در موارد غیراضطراری، منابع و مطالب لازم برای آگاهی در اختیارتان قرار داده می‌شود یا از آنها آگاه خواهید شد.  

حتی گرفتن کمک حقوقی هم از این راه میسر است. این اپلکیشن شما را به منابعی مانند Media Defence معرفی می‌کند که با وکلایی کار می‌کند که به خبرنگاران کمک حقوقی می‌دهند. 

 

برای اتاق‌های خبر 

گزینه‌‌های اتاق‌های خبر شباهت بسیاری به موارد کمک به خبرنگاران دارند و سردبیران، دبیران سرویس، مسئولان صفحه و خبرنگاران می‌توانند برای مشکلات یا پرسش‌های اضطرای یا عادی از آن کمک بگیرند. 

پشتیبانی از اتاق‌های خبر برای کمک به توقف خشونت علیه زنان خبرنگار نه تنها ضروری، بلکه حیاتی است.  کافی است گزینه اتاق خبر را انتخاب کنید و مورد خاص پرسش یا مشکلتان را پس از آن انتخاب کنید تا راهنمایی شوید. 

کسانی هم که خبرنگار نیستند و در اتاق خبر هم کار نمی‌کنند می‌توانند برای کمک به خبرنگارانی که می‌دانند گرفتار شده‌اند یا پرسش دارند، به ویژه در زمانی که خود آن خبرنگاران قادر به ارتباط برقرار کردن و کمک خواستن از راه اپلیکیشن نیستند، اقدام کنند و از گزینه‌های اپلیکیشن و منابع آن بهره ببرند. 

 

آنچه اکنون می توانید انجام دهید

آن است که اگر خبرنگار یا اتاق خبری به کمک نیاز داشت، به آنها کمک کنید. 

از منابع این اپلیکیشن برای تقویت و بهبود یادگیری و کمک به درک بهتر گرفتاری‌های احتمالی و موارد خشونت علیه زنان خبرنگار و آزار آنها بهره ببرید و آگاهی کلی‌تان را از این موارد بیشتر کنید.

خودتان به اندازه کافی با این ابزار و منابع آشنا شوید تا اگر در شرایط اضطرار قرار گرفتید، بتوانید از آن استفاده کنید؛ چه برای خودتان و چه دیگران. 

به خاطر داشته باشید که ضرورتا نباید خبرنگار رسمی باشید یا در اتاق خبر یا رسانه خاصی کار کنید تا بتوانید از این اپلیکیشن استفاده کنید بلکه در هر شرایط یا شغلی می‌توانید این کار را انجام دهید و اگر خبرنگار قراردادی یا آزاد (مستقل) هم باشید باز هم قادر به بهره بردن از منابع و کمک‌های این اپلیکیشن خواهید بود. 

در نهایت این که مهم است که به ویژه اگر خبرنگار زن هستید، اطلاعتتان را پیرامون آزار آنلاین و راه‌های پیشگیری از آن و مبارزه با‌ آن افزایش دهید و مطالب مربوط به ابزارهای مناسب مربوط به آن را بهتر بیاموزید. 

 

منبع:‌ سایت شبکه بین‌المللی خبرنگاران

مطالب مرتبط